Flosny pro surfboards RRD K4 Thruster

Kód: 24K4TSL
Značka: RRD
1 890 Kč
Na objednávku
Velikost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Můžeme doručit do:
14.12.2023
Možnosti doručení

3finy. K4's super Stiff technology, combined with a precision CNC'd foil and hours of testing, has resulted in a top performing kite surfboard fin. Control, speed, and maneuverability are the three key performance characteristics of these fins.

Detailní informace

Možnost otestovat zboží
Možnost otestovat

Produkt s "možností otestovat" lze půjčit u nás dle domluvy.

Doprava zdarma již při nákupu nad 2000,-
Doprava zdarma od 2000,- Kč
Rychlé doručení do 24 hodin
Doručení do 24 hodin
Online od Po do Ne 10-23
Komplexní servis a poradenství

Detailní popis produktu

The K4's technology flexes and works with you to allow crazy grip, full speed turns, and the most extreme vertical hacks. The material that's used, combined with the design of the fin, allow you to push and perform harder and better than ever before

Velikost Rozměr
L 2x Rear  11.5
  2x Front Size 11.7

 

ABEL LAGO: HOW TO FIND THE RIGHT FINS

finy rrd edge 2018 v2 windsurfing karlin

The fins of your surf board are like the wheels for a F1 race car, depending on the conditions you will use different type of thickness, size or flex.

The fins that you will use for your board depend on your weight, style, and especially the conditions you are used to riding in.

The RRD edge fins are the perfect compromise between a good flex and rigidity.

RRD fins have the right balance between a very flexible fin, for cold water and a stiff fin for warm water. I am used to changing fins depending on the wave size; using big fins for big waves and small fins for small waves while trying to keep same style and flex to be sure I have control at high speeds down the line of a big wave or quick turns when the waves are small.

Which size to choose?

The size of your fin will depend on your weight, skills and the size of the wave.

I will only ride L fins in big waves to have more control and slow the board down.

When you ride big waves, the board goes really fast because the waves are faster so what you really need is control and to be able to slow down. Big fins are harder to turn but on big waves your turns will always be wider so I would totally reccomend Large fins.In small waves it is always better to use small fins that will make the board more loose, playful, and easier to turn quickly.

Thruster or Quad?

Well, this will be a personal choice. I am used to riding everything. Lucky me: I have almost the entire RRD board collection in my car and will choose a thruster or quad depending on the conditions.

I am a goofy rider and used to riding backside. Depending on if it is onshore or sideshore, I will choose either a thruster or a quad.

For example:

If I have onshore conditions where the water will be choppy I normally ride Salerosa 5’8 with quad fin size M or the COTAN 5’2 with the same fins, because with the quad setup I have more control and speed in my switch position.

But if conditions are heavy or more sideshore I will go for my Maquina 5’7 and 3 fins, because then I will start to ride more frontside and what I need then is an easy board that turns quick.

When I ride frontside I prefer to use the 3 fin set-up with side – or on-shore conditions. I will only use Quad setup if the waves are small or for strapless freestyle because with 4 fins you accelerate faster and this is what you need.

Doplňkové parametry

Kategorie: Flosny na kiteboard
#sizes_table#: hidden

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italská firma RRD je lídr ve světě paddleboardů. Vede vývoj v oblasti tvarů paddleboardů, technologií a designů. Má více než dvacetileté zkušenosti v oblasti windsurfingu a kitingu. V době, kdy začal být paddleboarding na vzestupu vytvořila kolekci mnoha různých druhů nafukovacích paddleboardů pro specifické použití a udala tak všeobecný standard dnešním výrobcům nafukovacích paddleboardů. Karbonové padddleboardy RRD od počátku patří k nejrychlejším ve světovém poháru. Roberto Ricci jde každým rokem vpřed mílovými kroky. Dynemový pás okolo paddleboardu, kombinování různého množství vrstev a další inovativní technologie posouvají paddleboarding do nových oblastí budoucnosti.

Paddleboardy RRD jsou již zdaleka rozeznatelné od jiných. Zářivý, inovativní ničím nenapodobitelný design není však to nejdůležitější. Hlavní rozdíl poznáte, jakmile dáte paddleboard na vodu a rozjedete se. Pohodlí a stabilita paddleboardů je oproti jiným výrobcům nesrovnatelná.