Podle čeho vybíráme trapéz?

I přesto, že se trapézy liší od nejnižší až po tu nejvyšší třídu, vybíráme trapéz především podle toho jak je nám sedí a jak je nám pohodlný. Nesmí nás tlačit ! Nesmíme se v něm dusit! Neměl by se hýbat zbytečně moc!

Nejnžší třída – Záda jsou nejměkčí z tří uvedených variant a zpracování háku je základní. Je to také nejlevnější třída trapézu kterou volí většinou lehčí jezdci nebo ti, kteří s windsurfingem začínají a nechtějí za trapéz utrácet hodně peněz.

Střední třída – Záda jsou již prapracovanější a mají dostatečnou oporu i pro těžší jezdce. Zde už se výrobci soustředí na všechny kritéria, který by měl dobrý trapéz splňovat. Zde je nejlepší poměr, cena, výkon.

Nejvyšší třída – Nejpropracovanšjí trapéz ze všech. Záda jsou většinou nejpevnější pro maximální podporu zad a komfort při jízdě. Na vnitřní část je umíštována tvarovatelná Eva pěna, ta se vytvaruje přesně podle vašich zad a zajistí, že trapéz sedne opravdu každému. Pro minimální pohyblivost háku je často zabudován v nějaké ´´kapse´´ a uchycen více popruhy.

Náš tip: Lidé nad 90 kg vybírají trapézy střední nebo vyšší třídy kvůli dobré podpoře zad.

Typy

Bederní – dnes už daleko používanější varianta a jezdí s ní více než 90% jezdců.
Trapéz se obléká v oblasti pasu kolem bededer a neomezuje při jízdě v pohybu. Otáčení a obýbání těla je tak velmi snadné a pohodlné. Tím, že trapéz máte prakticky na zádech, je ze zdravotnického hlediska lepší, dále perfektně drží vaše tělo a můžete s ním strávit prakticky neomezenou délku pobytu na vodě.

Sedací – varianta populární spíše dříve, ale i dnes tento trapét volí třeba slalomáři nebo jezdci, kteří jsou na něj zvyklí a nechtějí to měnit. Trapéz je umístěn na zadku a má hák v níže poloze. Kolem nohou jsou umístěny popruhy aby hák nevyjížděl nahoru. Vybavení tedy ovládáte především pánví a spodní části zad.

Náš tip. Začínajícímu jezdci vždy doporučujeme trapéz bederní.