Dělení neoprenu dle tloušťky

Dělení neoprenu dle tloušťky:

Tloušťka neoprenu se určuje v milimetrech. Čím je neopren silnější (více mm), tím je teplejší, ale většinou i méně pohyblivější. Neopren vybíráte zpravidla podle destinace, kde jezdíte nejčastěji. Pokud budete trávit většinu času pouze u moře kde je stále teplo, zvolíte neopren tenký a krátký. Pokud budete jezdit v chladném počasí, zvolíte neopren dlouhý a teplý. Pokud budete chtít jezdit celý rok, tak si s jedním neoprenem pravděpodobně nevystačíte.

1/1 a 2/1mm Doplňky jako neoprenové trika, neoprenové shortky, neoprenové legíny atd.

Teplota vody a vzduchu nelze určit, protože využití je různé. Můžeme vzít neoprenové triko samotné pouze jako lehkou ochranu před studeným větrem v létě nebo jako zateplení pod neopren ve větší zimě.


2/2mm – U většina případů se jedná o takzvaný short neopren (krátké rukávy, krátké nohavice), který využijeme nejčastěji v létě, kdy je sice teplé počasí, ale fouká studený vítr.

Teplota vzduchu: 20-28 °C

Teplota vody: 20-25 °C


3/2mm – Varianta dlouhá (ruce i nohy) nebo dlouhé nohavice s krátkým rukávem. Neopren do středně teplé vody a přívětivého počasí. Například květen, začátek června, konec srpna a září u nás v České republice.

Teplota vzduchu: 15-21 °C

Teplota vody: 15-20°C


4/3mm – Také často vybíraná velikost jako střed mezi 3/2 a 5/4mm.

Teplota vzduchu: 13-18 °C

Teplota vody: 12-15 °C


5/4mm – Neopreny s touto tloušťkou se vyrábí pouze v dlouhé variantě (ruce i nohy). Jejich čas přijde, když se podstatně ochladí, ale vy stále nechcete ukončit vaší sezonu. Tato varianta je často pojená s kombinací neoprenových bot a čepicí dohromady.

Teplota vzduchu: 8-14 °C

Teplota vody: 6-12 °C


6/5/4mm – Tento neopren můžete vyndat ze skříně pokud se na teploměru ukáže pod 10 °C. Nutnost vzít neoprenovou kuklu (pokud není součástí neoprenu), rukavice a teplé neoprenové boty. Volíme ho pokud preferujeme klasický neopren před suchým.

Teplota vzduchu: pod 10 °C

Teplota vody: pod °C

tloustka neoprenu windsurfing karlin


Suchý neopren – Na rukách, nohách a kolem krku manžety přes který se nedostane voda. Můžete si pod něj vzít libovolné oblečení a máte jistotu, že vám bude teplo i v nejhorších podmínkách.

Tuto variantu zvolíte pokud nelyžujete a milujete vodní sporty :-)

Uvedená teplota vody a vzduchu je pouze orientační.