Stěžně a jejich vlastnosti

U stěžňů je nejdůležitější jejich váha a chování v plachtě. Všeobecně platí, že čím více karbonu se ve stěžňi náchází, tím je lehčí, ale dražší. Nejčastěji narazíme na stěžně mezi 20 – 100 % karbonu. Neřešíme zde pouze váhu, ale i jeho chování v plachtě. Čím více % karbonu zvolíme, tím bude plachta hravější, ovladatelnější, bude mít větší výkon a hlavně větší větrný rozsah!

Stěžeň je stejně důležitý jako samotná plachta a proto jeho výběr nepodceňujeme.

Základní délky: 320, 340, 370, 400, 430, 460, 490, 520cm

Každá délka stěžně je určená na různou velikost plachty. Například stěžeň 430 cm strkáme na plachty v rozmezí cca 5.4 – 6.9 m2.

RDM (redukovaný průměr stěžně) a SDM (standardní průměr stěžně).

RDM - Tenčí typ stěžně s vnitřním průměrem 33cm. Dnes se používá u většiny moderních plachet pod 7.5m2. Jeho největší výhodou je jeho odolnost vůči poškození, která je oproti SDM větší.
Plachta s ním lépe přehazuje, lépe se strojí, ovládá a je daleko hravější.

Náš tip: Používáme ve všech plachtách s vyjímkou kembrových až do velikosti 8.0m2 s maximální váhou jezdce 80kg.
Pro jezdce nad 80kg používáme tento typ stěžně do všech plachet s velikostí do 7.5m2. Nad tento rozměr doporučujeme již SDM.

SDM – Standardní stěžeň s průměrem 48cm. Tento typ stěžně se dnes používá především do větších plachet 7.5m2 a více nebo kembrových plachet. Plachta má s tímto typem stěžně o kousek větší výkon, ale ztrácí ovladatelnost a hravost.

Náš tip: Používáme pouze do větších plachet nad 7.5m2 pokud jsme jezdci s těžší váhou (nad 80kg). Dále je tento stěžeň předurčen do kembrových plachet!!

Příklad % karbonu ve stěžních:

35% karbonu – Není nejlehčí, ale již v plachtě funguje s rozumem. Můžeme ho zvolit na začátku pokud nevíme jestli nás windsurfing chytne a nechceme do toho vrážet moc peněz.

60% karbonu – Nejlepší poměr, cena, výkon. Plachta se již stává lehčí a přidává jí to hravost a ovladatelnost. Takový zlatý střed, který vidíme u vody nejčastěji.

80% - Tento stěžeň otevírá nové jízdní vlastnosti v plachtě. Stává se z ní krásně ovladatelná a zábavná, přidává jí to výkon a plachta má o poznání větší větrný rozsah.

100% - Sto procent je prostě sto procent. Plachta využívá na maximum své jízdní vlastnosti a je to s tím prostě nejlepší :-) Doporučujeme všem!

Náš tip: Ušetříme raději na ráhnu i doplňkách a koupíme stěžeň s nejvyšším % karbonu jak jen si můžeme dovolit.