Jak vybrat neoprenové boty?

neoprenove boty do vody windsurfing kitesurfing wingfoiling

Neoprenové boty jsou vhodným doplňkem pro mnoho vodních sportů.  Hlavním cílem neoprenových bot je udržet nohy v teple a zároveň je ochránit před pořezáním o mušle, kameny a ostatní různé předměty. Další výhodou neoprenových bot je zpevnění a fixace nohy.


Vysoké X nízké?

Vysoké -  Obvykle se vyrábí se v tloušťce 3-7mm a jejich hlavním úkolem je ochránit nohu před mrazem a udržet ji v co největším teple. Čím tlustší, tím teplejší. Silnější neoprenové boty mohou snížit citlivost kontaktu s prknem.

Nízké - Vyrábí se v tloušťce 1-3mm. Nízké boty mají za úkol chránit nohy primárně před pořezáním a jsou určené spíše do teplejších podmínek. 


Dělený X nedělený palec?

Oddělený palec - Uvnitř boty nebo zvenčí je přepážka, která odděluje palec od ostatních prstů. To zajišťuje menší přetáčivost boty na noze a tím pádem získáváte o něco větší fixaci nohy a kontrolu nad prknem. Je vhodnější spíše pro širší nohu a v současné době je to čím dál častěji vybíraná varianta.

Neoddělený palec - Toto je klasika, která se vyrábí již několik let. Poskytuje o něco větší tepelnost než bota s odděleným palcem. Nicméně nemusí vyhovovat lidem s širší nohou a je potřeba vybrat přesnou velikost, aby se zamezilo přetáčení boty na noze. 

Není nic jednoduššího než si boty vyzkoušet osobně a zjistit tak, co ti vyhovuje nejvíce.

Tloušťka bot Teplota vzduchu a vody
1-2mm 18 °C +
3mm 14-20 °C
4-5mm pod 15 °C
7mm Klidně až do mínusu :-)

 Orientační teplotní tabulka.