RRD

Hydrofoil RRD Dynamic Pro SWK Alu 1200

2 hodnocení

Vítejte v hydrofoilové budoucnosti vodních sportů S-Sup W-Wing K-Kite univerzální foilové křídlo pro snadné začátky a rychlý pokrok pro jízdu na nafukovacím wingu, kitu, pevném paddleboardu a surfu. Best freeride & wave toy for kite foiling. Speed and sharp curves on the waves. Pure performance surf & wing hydrofoil. New dynamic pro front wing 1200 SQCSM for intermediate level kite and expert surf / wing riders.

Velikost foilu ?
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
standardní cena: 35 400 Kč –20 % 28 300 Kč
Dostupnost: Na objednávku
Můžeme doručit do:
12.6.2024
Možnosti doručení
Kód: 16509/120
Hydrofoil RRD Dynamic Pro SWK Alu 1200
RRD
2 hodnocení
rrd dynamic pro studio 00 SWK ALU 1200 y26 rev windsurfing karlin
Akce
35 400 Kč –20 %

Detailní popis produktu

The Dynamic Pro Alu SWK is a no compromise foil set. Each component is simply on a league of its own in terms of raw material selection and hydrodynamics up to the point that it suits the most demanding wing, surf and kite – foilers.

The Dynamic Pro front wing profile is the engine of this hi performance foil, designed with a negative dihedral angle turning into a neutral one on the tips. This special wing design with a differentiated dihedral angle is the base for turning potential and stability. You’ll fly with control at a higher speed and draw the sharpest turns.

The new Universal Alu 85 mast sets a new standard for aluminium hi-performance masts being 30% stiffer and lighter due to a new profile and light integrated plate. This mast perfectly connects with the fuselage and wings resulting in an ultra rigid set appreciated by most riders out there.

What you are getting is a specialist and performance hydrofoil.

The Dynamic Pro Alu SWK 1200 is a “must have” if you are a surfoil addict (expert level). This exciting new design is able to carve and hit any wave section without losing control. You will spend hours in the water and catch tons of waves.  It has outstanding speed but still an accessible feel and response. It can be used by every rider who has great confidence with surf foiling. When used for wing foiling, its purpose is to ride proper waves or for freestyle in stronger winds. For kite foiling it excels in freeride mode and it is a playful tool for waves.

Recommended for kite freeride and heavy duty use for both surf and wing foil (riders weight between 70 – 85 kg)

 
 • New 1200cm2 full carbon Dynamic Pro front wing with camber
 • New 250 cm2 Dynamic Pro carbon rear wing
 • New 30% stiffer and lighter aluminium mast with integrated plate
 • New redesigned 76 cm light Universal fuselage
 • Solid connection using 8 mm diameter Torx screws and helicoil threads for mast, fuselage and wings. A reliable, strong and quick to assemble/disassemble connection
 • New wider Hi density plastic mast foot connector/adaptor for improved lateral stiffness. No oxidation between mast and fuselage
 • Each component comes with an EVA Cover with Velcro to fasten it inside the bag (foil set bag supplied separately).

 

Model Mast - noha (MM) Fuselage - trup (MM) Přední křidlo Zadní křídlo
DYNAMIC PRO SWK ALU SET 1200 850 760 74,7/1200 (cm/cm2) 42/250 (cm/cm2)

 

Dodává se :

 • UNIVERSAL ALU MAST  85 WITH PLATE and EVA COVER Y26
 • DYNAMIC PRO CARBON FRONT WING 74,7/1200 Y26 with EVA COVER
 • UNIVERSAL REAR WING 42/250 Y26 with EVA COVER
 • UNIVERSAL  FUSELAGE 76 with WITH EVA COVER  Y26
 • M8 TORX SCREWS & KEY SET
komplet rrd-dynamic-pro-SWK-ALU-1500-SET-y26-revv

 

RRD Y26 - Universal Foil from RRD watersports on Vimeo.

Doplňkové parametry

Kategorie: Celé sety
Rok výroby: 2022
? Přední křídlo: plocha 1200 cm2
? Zadní křídlo: plocha 250 cm2
? Mast: 85 cm
? Fuselage: 76 cm
#sizes_table#: hidden

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italská firma RRD (Roberto Ricci Designs) je významným hráčem v oblasti paddleboardů a má bohaté zkušenosti v windsurfingu a kitingu. Jejich inovace v designu a technologiích paddleboardů, jako je dynamový pás kolem paddleboardu a kombinace různých vrstev materiálu, posunuly paddleboarding do nových oblastí. RRD paddleboardy jsou známé svým unikátním designem, vynikající stabilitou a pohodlím na vodě, a jsou rychle rozeznatelné od jiných značek.

Jako primární distributori RRD v České republice a na Slovensku nabízíme exkluzivní ceny a jsme schopni poskytnout zákazníkům možnost testování a vytváření testovacích center. RRD je značka, s níž máme nejlepší zkušenosti, a jejich kompletní sortiment je u nás k dispozici pro testování.