RRD

Kite Hydrofoil RRD Kh Alu Set Y25

2 hodnocení
Early take off and comrotable stability at low speeds. Variety of components (optional size of mast, new front wing) Maximum upwind and carving ability for quick progression.
Velikost nohy
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
standardní cena: 26 000 Kč –15 % 22 100 Kč
Dostupnost: Na objednávku
Můžeme doručit do:
27.6.2024
Možnosti doručení
Kód: 25UKSHA2
Kite Hydrofoil RRD Kh Alu Set Y25
RRD
2 hodnocení
rrd kh alu set studio 01 Y25
26 000 Kč –15 %
Možnost otestovat zboží
Možnost otestovat

Produkt s "možností otestovat" lze půjčit u nás dle domluvy.

Doprava zdarma již při nákupu nad 2000,-
Doprava zdarma od 2000,- Kč
Rychlé doručení do 24 hodin
Doručení do 24 hodin
Kamenná prodejna v Praze
Kamenná prodejna

Detailní popis produktu

KH ALU / KITE
Pro freerideovou hydrofoilovou jídzu s Kiteboardem na Kitu.
rrd-kh-alu-set-studio-02-Y25rrd-kh-alu-set-studio-03-Y25

The RRD KH-Alu it’s an amazing freeride hydrofoil with 75cm mast and Aluminum fuselage, the perfect length to enjoy hydrofoil freeriding to its maximum. To reduce the learning curve and to make Kite foiling more accessible to everyone, we will still offer the two different additional mast lengths. These two optional Universal masts, the 45cm and the 65cm together with the standard 75cm mast, make up the “RRD Aviation Academy Package” and are ideal for schools and/or beginners.
These two shorter, optional masts, are available as spare parts and can be sold separately. The behavior of our foil set-up is very stable, predictable, and reliable, which is why it has gained worldwide recognition and such great test results.

kh alu foil rrd y25 windsurfing karlin

To reduce the learning curve and make Kite foiling accessible to everyone, we also offer two different additional mast lengths to the standard mast as an optional ‘RRD Aviation Academy’ package for schools and beginners; the standard 75cm mast is included, and the optional 45cm or 65cm and 85cm UNIVERSAL masts are available as spare parts.

One of the most important things is having a wing and fuselage that allow the perfect balance in between your feet. This balance will provide a progressive access to foiling, not a difficult one. The front wing, fuselage, and rear wing, enable the foil to rise out of the water progressively, smoothly and at the right speed. This characteristic increases the stability of the foil and also allows it to easily go down wind, which is essential. Starting with a shorter mast length will also aid to the progressive escalation into kite foiling.

Our short, 45CM UNIVERSAL MAST is designed to develop the necessary skills to come out of the water, to get the feeling of a foil under your feet, and the way you position your body on to the board.

The 65CM UNIVERSAL MAST provides the full foil feel for the first time without being too intimidating. This stage of the progression process can last anywhere from days to weeks, depending on your personal skills and available time.

The 75CM UNIVERSAL MAST it’s the perfect multipurpose length for a super stiff and controllable foil set up.

The 85CM UNIVERSAL MAST will perfectly match expert riders that are looking for a higher up-wind angle for better upwind performances.

rrd-kh-hydrofoil-spec-

 
code v komplet vchází 
25UP UNIVERSAL PLATE
25UAM75 UNIVERSAL ALU MAST 75 cms
25KHAF68 KH ALU FUSELAGE 68 cms
25KHCFW57725 KH-HYBRID CARBON FRONT WING 57cm / 725cm2
25KHCRW38262 KH-HYBRID CARBON REAR WING 38cm / 262cm2
25KHAB KH-ALU BAG

Doplňkové parametry

Kategorie: Hydrofoil
Rok výroby: 2020
? Přední křídlo: plocha 725 cm2
? Zadní křídlo: plocha 262 cm2
? Mast: 75 cm
? Fuselage: 68 cm
#sizes_table#: hidden

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italská firma RRD (Roberto Ricci Designs) je významným hráčem v oblasti paddleboardů a má bohaté zkušenosti v windsurfingu a kitingu. Jejich inovace v designu a technologiích paddleboardů, jako je dynamový pás kolem paddleboardu a kombinace různých vrstev materiálu, posunuly paddleboarding do nových oblastí. RRD paddleboardy jsou známé svým unikátním designem, vynikající stabilitou a pohodlím na vodě, a jsou rychle rozeznatelné od jiných značek.

Jako primární distributori RRD v České republice a na Slovensku nabízíme exkluzivní ceny a jsme schopni poskytnout zákazníkům možnost testování a vytváření testovacích center. RRD je značka, s níž máme nejlepší zkušenosti, a jejich kompletní sortiment je u nás k dispozici pro testování.