Technologie kite Cabrinha

NANO RIPSTOP CANOPY
A higher level of performance can only be achieved when the kite’s design properties are supported by a stable and reactive kite material. Nano Ripstop does just that.


HIGH TENACIT DACRON
Náš nový Dacron je speciálně navržen pro nafukovací kitove struktury. Konstrukce tohoto materiálu je velmi dobře orientovaná díky houževnatým přízím se zvýšeným počtem nití. Díky tomu kite skvěle funguje při vysokém tlaku. Nižší prodloužení dělá drak přesnější s menší deformací během letu.


SKELETAL FRAME
Poskytuje strukturu, která udržuje design kitu v souladu s jeho zamýšleným tvarem během letu. Stabilní rám řídí draka s minimálním množstvím deformací a má vynikající celkovou ztrátu výkonu.


SPRINT AIRLOCK
Jednoduchý a účinný systém pro nafouknuti draků Cabrinha je vybaven jediným uzavíracím ventilem, kterým vzduch přivádí všechny bany.


PURE PROFILE PANELS
Strategicky umístěné panely poskytují maximální kontrolu nad aerodynamickými profily draka. Hladká a stabilní položka profilu. Zlepšila celkovou efektivitu, výkonnost a rozsah kite.


DYNAMIC ARC
Dynamický oblouk umožňuje kitu mít dva odlišné obloukové tvary. Oblouk draka má při létání jeden tvar a jiný tvar ve chvíli, kdy je v klidu na vodě. Zatímco spočívá na vodě, oblouk se mírně otevírá, což usnadňuje snadný restart.


PURE ARC SEGMENTS
Increased Leading Edge segments provide a smooth, high definition and aerodynamic arc.


POWER CONTROL
Každý drak Cabrinha je dodáván s jednoduchým, uživatelsky nastavitelným způsobem.


1X SECURITY SYSTEM
1X jedná se o plný systém uvolnění tahu. 1X spočívá pouze na jednom banu a okamžitě zneškodňuje draka. Nezáleží na tom, jakou sílu vítr ma ve vodě nebo na zemi - aktivujte 1X a jste v bezpečí.


DOUBLE RIPSTOP
Our exclusive line of high-quality woven fabrics has been designed specifically for kitesurfing. The Volae materials are made with accuracy and consistency, and are guaranteed for every kite we make. Our 2DR Double Ripstop material is designed to provide a lightweight, yet durable, canopy with extremely low stretch properties. This translates into a kite with the ability to lock in its intended shape, while remaining ultra-reactive to rider input.


ONSHORE OFFSHORE
Offshore setting optimizes performance for surfing in side shore and offshore wind. This facilitates better upwind ability which allows for easier cutbacks in offshore wind. Onshore setting optimizes performance for surfing in side shore and onshore wind. This setting provides for the maximum amount of “drift” as well as tighter turning.


SLACKLINE DRIFT
The ability to park itself and stay aloft longer when the lines go slack so you can focus entirely on riding the wave.


WIDESPAN HANDLES
Rigid handles provide more direct rider input. They allow for precise trim and control with immediate input on the wing.