Stěžeň Point-7 K97 - 97% RDM + Obal na stěžeň

Kód: 14219/340 14219/370 14219/400 14219/430 Zvolte variantu
7 hodnocení
Značka: Point-7
12 600 Kč 12 900 Kč 13 700 Kč 14 200 Kč od 12 600 Kč
Na objednávku Na objednávku Na objednávku Na objednávku Zvolte variantu
Délka stěžně
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Můžeme doručit do:
7.5.2024 7.5.2024 7.5.2024 7.5.2024 Zvolte variantu
Možnosti doručení

The best possible performance for your sail for tough riders and conditions. Great pumping response, acceleration, light feel and absorption of the hardest conditions for optimal comfort and control.

Detailní informace

Možnost otestovat zboží
Možnost otestovat

Produkt s "možností otestovat" lze půjčit u nás dle domluvy.

Doprava zdarma již při nákupu nad 2000,-
Doprava zdarma od 2000,- Kč
Rychlé doručení do 24 hodin
Doručení do 24 hodin
Online od Po do Ne 10-23
Komplexní servis a poradenství

Detailní popis produktu

OVERVIEWRDM-I: REDUCE DIAMETER

ALL OUR RDM MASTS WILL FIT CONSTANT CURVE SAILS FROM OTHER BRANDS. 

Thanks to update of new machineries, we were able to work out a new finish from our masts and introduce new technology in the constructions. 2 versions only, to simplify and offer only the best. 

Most of the masts might look the same, but often produced by different manufactures with different machinery, materials, climates, and technology, Even if the curve or Imcs numbers might be the same, the performance outcome once down hauled in a sail, will be different. Being the backbone of your windsurfing sail, it makes a very important accessory for the rig. The same as having a suit tailor made. The masts have been re-worked as they need to offer in the different sizes, different performance. A 400rdm needs to power up a light wind 5.6 wave sail or high winds catapults on a small slalom sail, while a 340 needs to hold huge landings in extreme conditions on a 3.3 wave sail. The curve and stiffness of the mast needs to be developed accordingly.  Most of the masts on the market are constant curve, but this is only a general term to explain the characteristics. What is important is the curve percentages values of the bottom and top sections of the mast, including materials, shapes, and reflex. These are values which are very different in each sail brand, and often kept secret. Therefore, the best efficiency is reached by having an integrated rig.

Once you take out the mast from its mast bag, do not be thinking that something is wrong. The ferrule is part of the top, and not part of the bottom anymore. Therefore, the rdm is now being called RDM-I. After testing with our wave team, the masts, we have discovered that landing hard flat or nosedive jumps, was creating extra stress to the top, where the ferrule would enter it. By having the ferrule being part of the top, the stress is taken out and the tops do not suffer the extra stress that could bring in the worst case to breakages. We have decided to clean up our RDM-I range by offering 2 very distinctive models. The K87 and the K97. 87% carbon mast to bring a durable mast with the highest carbon % possible. A 100% carbon mast is the K97, but with extra reinforcements to give the extra durability to the normal 100%, making itself a 97% carbon mast. A new rubber cap at the joints, to clean up the inside part of the mast from dirt, while uniting the top to the base.

BREAKAGE RATE 0,25%! 

MAST97% CARBON

RDM-I: REDUCE DIAMETER

K97 CARBON MAST: The best possible performance for your sail for tough riders and conditions. Great pumping response, acceleration, light feel and absorption of the hardest conditions for optimal comfort and control. Extra reinforcements added to increase strength for toughest conditions. Inverted ferrule for higher balance and structural strength. Knowing the mast will used in waves and strong wind slalom, we made sure to add the extra reinforcements to increase strength for toughest conditions. Bringing a 100% mast close to the durability of an 80% carbon mast.

WHY THIS MAST: No compromise in its performance. Best reflex and light weight. If you choose this mast, it’s because you want to have the best possible product on the market. Probably the lightest mast with this percentage.

stezne point 7 20201

WHICH ONE IS FOR YOU?SIZE GUIDE

Velikost

%

Bottom %

IMCS

Top %

Type

Compatible with

Base (g)

Top (g)

Weight (g)

340 97 63 15 75 Constant Curve Constant Curve 540 520 1060
370 97 63 15 75 Constant Curve Constant Curve 800 420 1220
400 97 63 19 75 Constant Curve Constant Curve 920 500 1420
430 97 63 21 75 Constant Curve Constant Curve 910 740 1650

Doplňkové parametry

Kategorie: RDM - Tenký průměr
Materiál: 93% Carbon
? Typ: Constant Curve
? Průměr: RDM
#sizes_table#: hidden

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Point-7 je vzrušující příběh, který se začal psát v roce 2005 díky vizionáři Andreovi Cucchimu. Když spatřil obrovský potenciál pro inovaci a obnovení zájmu o windsurfing v nové generaci, rozhodl se vykročit směrem k tomuto ambicióznímu cíli.

Jeho odvaha spojila osobní výzvu s podnikatelským duchem. Chtěl vytvořit zbrusu novou značku, která by dokázala konkurovat gigantům na trhu windsurfingového vybavení a získat uznání na světové windsurfingové scéně, včetně prestižní PWA (Professional Windsurfers Association).

Příběh začíná v okamžiku, kdy Andrea nemohl naskočit do letadla na svou plánovanou akci v Turecku. Letadlo náhle změnilo trasu a jeho vybavení se do něj nevešlo. Místo zoufalosti využil tento nečekaný volný čas k zahájení svého projektu. Oslovil tři lidi s otázkou, zda by mohli podpořit jeho nápad. Možná se ne všichni přidali k projektu, ale všichni sdíleli nadšení pro vytvoření něčeho nového a odvážného.

Zvláště jeho otec, Roberto Cucchi, stál u zrodu této nové značky a nadále ji podporuje. Jeho zkušenosti a vášeň jsou stále klíčovými pilíři společnosti Point-7. Roberto zůstává aktivní a stále přináší nové nápady, které pomáhají posouvat tuto značku vpřed.

Point-7 je tak příběhem odvahy, odhodlání a rodinného ducha, který spojil vizionářského syna s podnikavým otcem, aby vytvořili značku, která dnes patří mezi špičky ve světě windsurfingu.

Více na jejich webu.