Plachta Point-7 Ac-Z

7 hodnocení

Tomu říkáme totální revoluce v slalomu 2 Cambrová slalomová rychlá freerace plachta od Point-7 Ac-Z yellow z kolekce Zero2022.

Velikost v m²
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
standardní cena: 18 000 Kč –20 % 14 400 Kč
Dostupnost: Vyprodáno
Možnosti doručení
Kód: 15766/10
Plachta Point-7 Ac-Z
7 hodnocení
yellow ac z zero2022 karlin shop
Akce
18 000 Kč –20 %
Možnost otestovat zboží
Možnost otestovat

Produkt s "možností otestovat" lze půjčit u nás dle domluvy.

Doprava zdarma již při nákupu nad 2000,-
Doprava zdarma od 2000,- Kč
Rychlé doručení do 24 hodin
Doručení do 24 hodin
Kamenná prodejna v Praze
Kamenná prodejna

Detailní popis produktu

AC-Z
slalom / freerace 2 kembry

obrazek ac z kembrova plachta freerace point7 windsurfing karlin black yellow

l-graphDESIGNED FORr-graph

Have you ever dreamed to have a no cam sail with the same performance as a real cam racing sail? Or have you ever dreamed to have a cam sail with the weight of a no cam sail? The AC-Z is both!! With only 2 lower cams set up as the AC-One, as a pure racing sail, a wide pocket under the boom, but over the boom a pure slalom  no cam sail!  It’s not a compromise, it’s a 2 in 1!

l-graphTHE TESTS ON MAGAZINES SAYr-graph

Outstanding. Magazine Tester’s best choice!

l-graphIT'S CHARACTERr-graph

The AC-Z has a deep profile in the lower part of the sail, till just the boom height, shallowing down over the boom, but consistent all the way to the top. From the base, up to the boom, it has a wide sleeve like a race sail, but that completely shrinks down to be a no-cam sleeve above it. 2 cams are placed under the boom with the same set-up as the rest of our cams sail lines. The slalom base, the outline and the leach opening are exactly the Point-7 classical trademarks. Thanks to the wide lower mast sleeve, inserting the mast is as easy as a cam sail, meaning that the mast goes straight to the top without any effort. Setting a bit of downhaul, pop in the 2 cams in no time, before down hauling the sail all the way to the final setting, then you are ready to place the boom on, and start blasting on the water.

l-graphON THE WATERr-graph

Yes, it has cams, even if you will not feel it in the jibes as the XXL cam below the boom, takes all the responsibility for the smoothest rotation that only a no cam sail can give. Yes, it has a wide mast sleeves which rails the board as a pure race sail, but you will not realize when you will water start, as the mast sleeve is just below the boom. This makes the sail light and with no water on the upper part, making it as easy as a wave sail to water start. As soon as you will close the gap, the pressure and drive the AC-Z will deliver to your board, will make you remember that the sail has a wide sleeve and cams. The AC-Z will bring you to the figures never seen on your GPS.

l-graphWHATS NEW FOR ZERO21r-graph

On all size a longer boom length has been developed. The advantage of having more power in light wind to increase the overall average speed. When entering a lull or gust the new boom length allows to keep the same stance and pressure on the board increasing comfort and performance. The new evolution was a huge step up from the previous version.

 

l-graphON THE STRAIGHT LINEr-graph

When cruising, the power of the wider lower pocket, and the two cams, give the same drive as a pure race sail. It does not suffer lulls, and the windier the faster it accelerates. You will not realize that it’s a no cam sail over the boom, and for those who never had cams, they will only discover a new world of acceleration, speed, stability…and will forget that they have a sail with 2 cams!

l-graphIN THE JIBEr-graph

Carving the board has never been so nice, as the power is at the bottom and frontal, to pin down the board, and rail with precision. When rotating the sail, you will not feel the cams move to the new tack. The XXL Point-7 cam will create a fast leverage to the battens to allow smooth and perfect timing change. It will not punish any mistakes by the rider. You will go to the beach and check if the big XXL cam is actually in.

l-graphWHEN FALLINGr-graph

Do not worry, there is no wide mast sleeve from the boom up to the top of the sail. It’s easy as a wave sail to uphaul the sail, or to water start. No water can fill up the lower wide sleeve, and even if it would, it does not create any heavier leverage.

 
 

obrazek ac z kembrova plachta freerace point7 windsurfing karlin black torbole

l-graphDEVELOPED AND DESIGNEDr-graph

The Point-7 Black Team. A team of professional sailors and designers who have proved themselves by designing the winning sail for the World Champion in the PWA Slalom World Tour.

l-graphDEVELOPMENT TARGETr-graph

Designed to take out all the annoying details that a cam sail has, and the ones from a non-cam sail. A no-cam sail that would feel the positive sides of a cam sail, and a cam sail to feel all the positive sides of a no cam sail. Pure slalom cam performance, pure no-cam simplicity. All in one!

 
Velikost Luff Stěžeň Typ stežně Doporučeny carbon % Nástavec Ráhno Váha (5Kg+-) Spiry Kembry
5,2 423 400 rdm K87, K97 24 164+-2 4.3 6 2
5,8 437 400 rdm K87, K97 38 170+-2 4.5 6 2
6,4 452 430 sdm K80, K100 24 188+-2 4.7 7 2
6.8 460 430 sdm K80, K100 32 192+-2 4.8 7 2
7,2 469 430 sdm K80, K100 40 198+-2 4.9 7 2
7,8 485 460 sdm K80, K100 26 208+-2 5.0 7 2
8,5 504 490 sdm K80, K100 16 214+-2 5.3 7 2
9,4 518 490 sdm K80, K100 30 228+-2 5.4 7 2

Doplňkové parametry

Kategorie: Kembrové
? Počet Cambru: 2 cams
? Počet Spir: 6, 7
Rok výroby: 2022
? Doporučeny stěžeň: RDM / SDM
#sizes_table#: hidden

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Point-7 je vzrušující příběh, který se začal psát v roce 2005 díky vizionáři Andreovi Cucchimu. Když spatřil obrovský potenciál pro inovaci a obnovení zájmu o windsurfing v nové generaci, rozhodl se vykročit směrem k tomuto ambicióznímu cíli.

Jeho odvaha spojila osobní výzvu s podnikatelským duchem. Chtěl vytvořit zbrusu novou značku, která by dokázala konkurovat gigantům na trhu windsurfingového vybavení a získat uznání na světové windsurfingové scéně, včetně prestižní PWA (Professional Windsurfers Association).

Příběh začíná v okamžiku, kdy Andrea nemohl naskočit do letadla na svou plánovanou akci v Turecku. Letadlo náhle změnilo trasu a jeho vybavení se do něj nevešlo. Místo zoufalosti využil tento nečekaný volný čas k zahájení svého projektu. Oslovil tři lidi s otázkou, zda by mohli podpořit jeho nápad. Možná se ne všichni přidali k projektu, ale všichni sdíleli nadšení pro vytvoření něčeho nového a odvážného.

Zvláště jeho otec, Roberto Cucchi, stál u zrodu této nové značky a nadále ji podporuje. Jeho zkušenosti a vášeň jsou stále klíčovými pilíři společnosti Point-7. Roberto zůstává aktivní a stále přináší nové nápady, které pomáhají posouvat tuto značku vpřed.

Point-7 je tak příběhem odvahy, odhodlání a rodinného ducha, který spojil vizionářského syna s podnikavým otcem, aby vytvořili značku, která dnes patří mezi špičky ve světě windsurfingu.

Více na jejich webu.