Oblečení na paddleboard

Surfování a paddleboarding jsou tradičně spojovány s létem a teplem. Na vodní hladině je naše tělo vystavováno vysokému UV záření. Pokud na ní chceme strávit více času, je potřeba se vhodně připravit, abychom později nelitovali. Občas se ale naopak stává, že letní sezóna skončí příliš brzy a ochladí se. I v takovém případě není nutné se oblíbeného sportu vzdát. Poradíme vám, jak na počasí vyzrát, přesněji řečeno, jaké věci si v chladnějším počasí obléct a nepřipravit se tak o skvělé zážitky. Díky několika speciálně přizpůsobeným druhům oblečení můžete jezdit na paddleboardu již po skončení zimy a nebo si naopak prodloužit léto o pár měsíců. Pojďme si říci, jaké máme možnosti.

Lycrové tričko

Triko z lycry lze použít na několik způsobů. Hodit se vám bude jak v nejteplejších měsících, tak v těch chladnějších, podle toho, jakou variantu zvolíte.  V létě vás ochrání především před UV zářením, mimo jiné může sloužit také jako ochrana před znečistěnou vodou. Lycrová trika jsou vyrobena tak, aby po namočení co nejrychleji uschla. V létě zvolte spíš kratší rukáv, na chladnější počasí poslouží skvěle ty s dlouhým rukávem.


Neoprény

Neoprén, pomocník, díky kterému si užijete vodní sporty naplno i v zimě. Neoprénů existuje několik druhů, aby fungoval co nejlépe, je potřeba zvolit správnou variantu. Čím tlustší, tím teplejší a naopak. Neopren slouží jako ochrana proti slunečnímu záření a zároveň jako ochrana proti prochladnutí. Velice oblíbený je short neoprén, který má krátké nohavice a krátký rukáv, vyrábí se s tloušťkou 2,2mm a používá se v létě. Další variantou je dlouhý neoprén či dlouhý s krátkými rukávy s tloušťkou 3,2mm, využívá se v teplém počasí od 17 do
25 °C. Dlouhé a tlustší neoprény zase poslouží v chladnějších podmínkách.


Neoprénové vesty

Neoprénové vesty disponují stejnými vlastnostmi jako neoprény, chrání vás tedy před nepříznivým počasím (slunce, vítr) a zároveň fungují jako záchranné vesty. Když se stane, že spadnete do vody, je vždy lepší vědět, že vás udrží nad vodou, než se zase vrátíte na prkno.


Neoprénové boty

Neoprénové boty lze nosit v létě i v zimě. V chladném počasí udržují nohy v teple a suchu a stávají se tak tak nezbytnou součástí pro pohodlnou jízdu. Při vysokých letních teplotách je potřeba zvolit boty z tenčího materiálu. Spolehlivě ochrání nohy před různými kameny a ostrými povrchy.


Existuje mnoho dalších doplňkových druhů oblečení, které se k padleboardingu hodí. Patří sem například neoprénové bundy, legíny, šortky, čepice, čelenky, rukavice, či suchý neoprén. Záleží na každém jezdici, co nejvíc využije. Obecně se ovšem nesmí zapomínat na bezpečí během jízdy a je potřeba se předem připravit a chránit se. Proti slunci přinejmenším opalovacím krémem, pokrývkou hlavy a výše zmíněnými variantami.