Jak vybrat paddleboard ?

Asi si kladete otázky typu Jaký paddleboard je pro mě? Jaký si mám vybrat? Podle čeho se mám řídit? Vyrábí se toho strašně moc a vůbec se v tom nevyznám! ”

Na internetu se dnes člověk může dozvědět spousty zajímavostí, ale určitě i vy jste už někdy narazili na informace, které nejsou pravdivé. Tak je to bohužel i u tohoto tématu a my se Vás na něj pokusíme připravit. A proto tu jsme my. Stručný článek o tom, jak paddleboard vybrat, čím se při koupi řídit a na co si dávat při výběru pozor.


1) Nafukovací x Pevný?


Nafukovací

  • Výhody ⇒ Skladnější , mobilnější, větší výběr velikostí, více vyráběných tvarů, váha.
  • Nevýhody ⇒ Oproti pevnému ( ve stejné velikosti) má menší stabilitu cca o 10-15%, menší trvanlivost.

*Vhodné pro všechny, kteří chtějí s paddleboardem cestovat, létat letadlem a mít ho všude po ruce.

Pevný

  • Výhody ⇒ Nekonečná trvanlivost, nevadí mu sluníčko, i po deseti letech má stále stejný tvar.
  • Nevýhody ⇒ Menší výběr, horší mobilita, větší váha, nedá se sbalit :-)

*Vhodné především pro ty, kteří mají chatu někde u vody a nebo pro ty, kteří preferují jezdit na dovolené autem a nevadí jim vozit velký paddleboard s sebou.

Shrnutí: Pokud bydlíte u vody nebo tam máte chatu a najdete místo pro uskladnění, doporučím Vám vždy paddleboard pevný. I oproti nejlepším nafukovacím paddleboardům bude vždy o cca 10% stabilnější . Ovšem v 90% lidé stejně volí paddleboardy nafukovací. Je to přeci jen daleko mobilnější a nejste tak omezeni místem.

Je tedy čistě na Vás, jakou variantu zvolíte.


2) Kvalita

Absolutně nejdůležitější při výběru paddleboardu je jeho kvalita! Nenechte se prodejci oklamat. Správně vyrobený nafukovací paddleboard by měl vydržet minimálně 6 let! (Samozřejmě se k němu člověk musí chovat slušně). Pevný se nemá jak protrhnout či zničit, takže pokud si z něj neplánujete udělat dříví do kamen, měl by Vám sloužit napořád.

Existuje spousta materiálů, ze kterých se nafukovací paddleboardy vyrábí. Ovšem to, že má prodejce na stránkách napsané nějaké ´´X2*Y+ C1 -0105Q´´ technologie neurčuje, zda je paddleboard opravdu kvalitním produktem. Informace je důležité si vždy ověřit nebo se s někým poradit.
Jako specialitu bych uvedl, když prodejce vydává  například jednovrstvý paddleabord za dvouvrstvý, to si opravdu myslí, že to v budoucnu nikdo nepozná?

Stoprocentně doporučuji připlatit si nějakou korunu a pořídit si kvalitní, protože když už si paddleboard kupuji, chci po něm nějakou odměnu. No zvažte sami, chcete, aby vám vydržel 1 rok nebo 10?


3) Výtlak neboli nosnost paddleboardu.

Další zajímavá informace o které by měl kupující něco vědět. I tady se opět setkáváme s lišícími se názory a můžeme slýchávat, že člověk vážící 100kg potřebuje obrovský paddleboard, jinak se na něm neudrží. To je jedna veliká lež a já se Vám jí teď pokusím vysvětlit.

Vezmeme například univerzální velikost paddleboardu 10x4x4 s výtlakem 190lOd 190l odečteme cca 30 kg a vzknikne nám maximální hmotnost, kterou by měl paddleboard udržet, aby se nepotopilV tomto případě je to 190 - 30 = 160 KG. Stejně jako u ostatních velikostí, vždy odečítáme cca 30kg ( 350 - 30 = 320 KG, 250 - 30 = 220kg) atd…

Samozřejmě musíme myslet i na komfort, protože 160 kg u 200l paddleboardu je maximální zatížení.

Proč nám ale v obchodě nabízí 350l paddleboardy, když Vám bohatě stačí 200l? Je to jednoduché a opět se tak vracíme ke KVALITĚ. Prodejci se snaží zamaskovat špatnou kvalitu velikým výtlakem, protože čím větší výtlak Vám prodají, tím méně je znatelných chyb a tím lépe se na paddleboardu udržíte. Tím jste ale připraveni o krásné zážitky z tohoto sportu, neboť jedině se správnou velikostí zapojujete všechny svaly v těle, zlepšujete rovnováhu, koordinaci, ovladatelnost samotného prkna a díky tomu si užijete o mnoho více zábavy.


4)Tvar

Na trhu se vyskytuje mnoho tvarů a je potřeba zvolit ten správný pro Vás.

Nejprve si ujasněme, kde budeme s paddleboardem jezdit a jestli preferujeme jízdu rychlou, zábavnou, jestli budeme jezdit na vlnách a nebo na paddleboardu například cvičit.

  1. Rychlý tvar - Je vždycky o něco delší a užší, předek má špičatý, aby měl co nejmenší odpor a má za úkol jezdci umožnit vyvinout maximální rychlost. Je vhodný na delší trasy a pro lidi, kteří chtějí ochutnat rychlost tohoto sportu.
  2. Univerzální tvar - Určen do všelijakých podmínek. Je vždy o něco kratší a širší než rychý paddleboard, k největším přednostem patří hravost a zábavnost. Tento tvar je vhodný absolutně pro každého.
  3. Vlnový tvar - Je většinou nejmenší a jeho výtlak nepřesahuje 170l. Zádě je mírně širší a disponuje třemi flosnami (ploutvemi). Díky tomu krásně zatáčí a snadněji se s ním chytají vlny. Vhodný pro jezdce, kteří již mají nějaké zkušenosti, ale i pro ty, kteří se chtějí učit novým věcem.
  4. Jóga tvar - Neboli paddleboard na cvičení. Patří k těm s největším výtlakem a je širší než jakékoliv jiné paddleboardy. Důvod je prostý, na tomto paddleboardu se spíše cvičí než jezdí. Nemá středový úchop k nošení a jeho váha by se měla pohybovat pod 9 kg. Vhodný pro ty, kteří chtějí na paddleboardu třeba posilovat s vlastní vahou těla a zdokonalovat si tak svojí rovnováhu nebo kondici. V 99% si jej kupují ženy.

Typy paddleboardů windsurfing paddleboarding karlin

Závěr:

Na závěr vám chci ještě jednou zopakovat, dávejte si pozor, co Vám v obchodech tvrdí. Paddleboard není levná hračka a když už se rozhodnete za něj nějaký ten peníz utratit, tak ať to má smysl!

Doufám, že jsem Vám při výběru pomohl a kdybyste se rozhodli zakoupit paddleboard u nás, neváhejte se na nás obrátit, pište, volejte, ptej te se... U nás zakoupíte paddleboard na míru přímo pro Vás.

Pokud máte pořad otázky ohledně výběru SUP, můžete nám zavolat na číslo logo-whatsapp_318-49685+420 724 000 088 nebo +420 739 531 176