Jak vybrat kiteboard ?

Jaký kiteboard si můžete vybrat? Jakou velikost? Jaký typ, a dokonce i značku? to jsou hlavní otázky, které vznikají v mysli začínajícího se jezdce. Odpověď na teto otázky se pokusíme zodpovědět v následující článku kde budeme podrobně vysvětlovat, jaké desky existují a jak je správně zvolit.

Pokud se podíváte na začátek éry kitesurfingu, pak všemy známý fakt, začal s jednosměrnými deskami, nazývali se také directional později rozvinutými obousměrnými (Twin Tip), které dnes převládají v moderním kite surfingu. Dobrou zprávou je, že můžete mít obě verze, mají své výhody za různých podmínek.


TYPY KITEBOARDU :

Twin-Tip - nejběžnější typ desky, vhodný pro FreestyleWakestyle a Freeride. Jsou-li spojovací prvky "Rad Pady", upevnění na popruzích.

Wake-style - na první pohled stejný jako Twin Tip , ale existují určité rozdíly. Je to tuhší, větší rocker, upevnění je vyrobeno ve formě bot. Kiteboard se používá hlavně na Wake parku při jízdě po překážkách, nebo při chyceni šňůrov za člun.

Surf / Wave - deska vypadající jako surf, ale optimalizovaná pro kitesurfing pomocí spojovacích prostředků vytvořených ve formě smyček.

Race - jednosměrná deska, optimalizovaná pro rychlost, má delší finy.

typy kiteboardu twin tip race surf vlnovka karlin shopTwiin-Tip se stala standardem moderního kite surfingu, mrkneme na klady a zápory:

 • rozměry, snadno se vkládají do auta a přepravují letadly
 • dobré pro skákání, má relativně malou váhu
 • snadné ovládání,
 • při změně směru není třeba přepínat nohy
 • malé ploutve jsou dobré v mělké vodě

 

 • pro vlny není dostatečná forma
 • menší rozsah větru než jednosměrné desky

Faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru Twin-tipa :

U kratších desek je zapotřebí většího větru než u dlouhých deskách a naopak. Kratší desky jsou dobré pro skákání, a delší jsou stabilnější při vysokých rychlostech.


Surf/Race jednosměrná surfovací kiteboard je oblíbenou věcí pro milovníky vln, někteří je raději používají na ploché vodě.

 • geometrie a tvar jsou nejvhodnější pro chůzi na vlnách
 • rozsah větru je delší, můžete jezdit drakem ve slabém větru ve srovnání s Twin-Tip deskami.
 • je lepší překonávat velké vzdálenosti.
 • je snadnější jezdit proti větru, zvláště když je zadní noha blíže ke středu desky.
 • pocity překonání vln :)

 

 • změna směrů a otáček je obtížnější, v některých okamžicích to nemůžete udělat bez úplného zastaveni.
 • desky jsou těžší a křehčí, hrozí nebezpečí poškození desky s neopatrným zacházením.
 • nevhodné pro při dopravě , a ještě hůř při dopravě letadlem.
 • pro skákání je téměř nevhodné.

1) Velikost a hmotnost jezdce

První rada pro začátečníky, čím větší je deska, tím je jednodušší naučit se jezdit!
Je-li váha menší než 70 kg, bude mít velikost desky v rozmezí 136-148 cm.
Lidé středního rozměru o hmotnosti 70-90 kg preferují rozsah 145-160 cm.
Jezdci, jejichž hmotnost přesahuje 90 kg, budou spokojeni, jejichž délka desky nebude menší než 150 až 165 cm.

Vzhledem k existujícím rozměrům desek bude vztah mezi délkou desky a hmotností následující:

Hmotost jezdce Velikost kiteboardu
45 Kg 120-127 cm
50 Kg 127-130 cm
60 Kg 130-132 cm
70 Kg 132-135 cm
80 Kg 135-138 cm
90 Kg 138-140 cm
100+ Kg 140-147 cm
   *Pokud žijete v zóně slabého větru, je lepší mít speciální kiteboard pro slabý vítr o rozměrech 150-160 cm.

 

2) Průměrná síla větru

Další proměnná je vypočítána s přihlédnutím k průměrné síle větru v místě, kde budete nejčastěji jezdit. Pokud se učíte na místě kde je vítr převážně slabý, je logické, že musíte mít desku, jejíž rozsah bude mírně vysoký vzhledem k vaší hmotnosti. A proto naopak, pokud jsou větry silné, pak můžete použít menší desku v poměru k vaší hmotnosti.

3) Styl jízdy

Jaký styl zvolíte pro sebe, nepochybně ovlivní výběr kiteboardu. Pokud se jedná o freeride jízdu, jinými slovy o jednoduchou jízdu, bez zvláštních úspěchů, měli byste se řídit informacemi z prvního bodu a vybrat kiteboard podle váhy. Pokud už pro Vas jízda vpřed a vzad není zajímavá, ale chcete skákat, rychle jezdit, dynamika a rychlost, pak musíte snížit pár centimetrů velikosti kiteboardu. Mějte však na paměti, že v počátečních fázích výcviku bude problematické se naučit na takovém kiteboardu, ale pak, když získáte zkušenosti, bude tato deska nenahraditelná.!

4) Formy kiteboardu, rocker, šířka, profil

Přecházíme na jemnosti, které jsou neméně důležité, ale na první pohled neviditelné, protože z těchto hodnot může efektivnost kiteboardu poklesnout nebo naopak vzrůst.

Rocker (dolní ohyb od špičky ke špičce)

Kiteboard s velkým rocker má menší oblast kontaktu s vodou, což usnadňuje provádění triků, ale vyžaduje větší tah draka. Plošší kiteboardy s méně výrazným rocker mají větší plochu styku s vodou, což usnadňuje sidetracking a vyžaduje méně tahu draka, ale provádět triky na tomto kiteboardu je mnohem obtížnější.

rocker kiteboarding tvar profil windsurfing karlin kiteboarding karlin

Šířka

Průměrná šířka kiteboardu se pohybuje od 40 do 45 cm. Šířka kiteboardu a jeho délka, vzájemně závislé hodnoty a pokud se mění jedna hodnota, druha se mění také, to znamená, čím delší je deska, tím širší, a to je velmi důležité pochopit při výběru kiteboardu. Například pokud uvažujete o kiteboardu o šířce menší než 40 cm, měli byste pochopit, že budete muset počítat s přidáním určité délky. Stejně tak můžete snížit délku kiteboardu, pokud je váš kiteboardu velmi široký. Mělo by se také chápat, že čím širší je kiteboard, tím těžší jezdec bude moci jet na něm.

sirka kiteboardu windsurfing karlin

Pevnost kiteboardu

Pevnost kiteboardu závisí především na složení materiálů, které tvoří její celek. To také ovlivňuje váhu kiteboardu, což je v současné době také velmi důležitým faktorem. Čím silnější je deska, tím lépe jde do větru a je lepší sni skákat, ale horší to absorbuje malé vlny (Chop), je to pocítěno vibracemi na nohou. Na druhou stranu měkká deska absorbuje lepe vlny, ale naopak je horší při skákání

Tvar profilu - obrys

Obrys kiteboardu je tvar jeho profilu. Pokud je vaše deska široká ve středu a zužuje se od středu ke koncům, vytlačí mnohem méně vody, než když je deska rovnoměrně široká jak ve středu, tak i na koncích. Tělo desky, které vytěsňuje více vody, bude vyžadovat menší tah draku, a proto na takovém kiteboardu jezdec může jet s velkou hmotností a s menší silou větru.

Náš tip: Nejlepší možností při nákupu kiteboardu je koupit jednu velkou a jednu menší desku. To je mnohem racionální rozhodnuti než nákupu jedné desky střední velikosti.

A teď vysvětlíme proč :

 1. Na velkém a širším kiteboardu je mnohem jednodušší se učit, protože nevyžaduje velký tah draka, vhodný pro delší pobyty na hladině aniž by upadl okamžitědo vody, jsou to nejčastější chyby začátečníka ale šířka kiteboardu tyto chyby odpustí.
 2. Velké kiteboardy vám umožní dostat se do slabšího letního větru.
 3. Dva kiteboardy různých velikostí rozšiřují rozsah větru vašeho draka. Desky jsou levnější, takže ušetříte značně. Slabý vítr (nebo nováček) je velký kiteboard. Silný vítr (nebo skákání) - malý kiteboard.
 4. Malé desky se hodí mnohem lépe pro freestyle (skákání a triky) a velké desky jsou vhodné pro freeriding (jízda na dlouhé vzdálenosti).

Verdikt :

Před nákupem první desky:

Rozhodněte se o rozpočtu na nákup jedné nebo více desek.
Rozhodněte se o cílech jízdy, které si nastavíte pro sebe.
Určete úroveň výcviku a jízdy.
Přečtěte informace o velikosti desky hmotnosti jezdce.
V závěrečné fázi výběru věnujte pozornost kiteboardovému rockeru, jeho šířce, obrysu a profilu.