Jezero Milada

Jezero Milada je nejmladší vodní umělá nádrž v České republice. Vznikla zatopením těžební jámy po bývalém hnědouhelném dolu Chabařovice nedaleko Ústí nad Labem v severních Čechách. Jezero, kterému se také říká Chabařovické, má průměrnou hloubku okolo 16m a rozlohou je o něco menší než Máchovo jezero.

slide_letecky

Jezero se napouštělo více než des let. Jezero umožňuje vyrazit na vodu byť jen na skok po prací těm, kteří jinak váži mnohem delší cesty za větrem na Nechranice či Miladě podobná jezeru po zatopených dolech v Německu.

REKREAČNÍ MLADICE

Nicméně Milada očekávání z tohoto hlediska naplnila jen zčásti.„Vodní plocha je dost utopená a vítr se na hladinu dostane těžko a je poryvový,“ popisuje situaci Miroslav Kváča, jeden z prvních windsurfařů. Kolem jezera je dokola násep, který brání větru aby se plně rozprostřel po celé vodní ploše. Z okolí je jezero vidět jen z výše položených míst. Na rozdíl od podobných nádrží v Německu nevede zatím kolem MIlady asfaltová stezka, do které by se zamilovali inline bruslaři. V současnosti jde o nezpevněnou cyklostezku vhodnou pro horská kola. K dalšímu rozvoji zázemí je kolem jezera dojde postupně až správa vodní plochy plně přejde od těžařů na okolní obce.

VÍTR

Ale zpět k větru, o který jde především.„Možná to bude na Miladě lepší, až foukne opravdu hodně. Na jezeře jsou jezditelné prakticky všechny směry větru, ale nejlépe samozřejmě převládající větry o západu,” říká Miroslav.

NEPŘÍJEMNOSTI POD VODOU

Jezero ale také skrývá dvě nástrahy pod hladinou. Dno z kamenů, které jsou velké jako míče, o které si člověk může zlomit nohu, když mezí ně zapadnete. Těsně pod hladinou podél břehu je ukryt vlnolam, který má břeh chránit před erozí.„Obojí muže být dost nebezpečné. Pokud jde o vlnolam, tak si o něj můžete minimálně rozbít nářadí,“ varuje Miroslav.

Vlnolam je přerušen jen na jednou místě na JV cípu jezera, které je určeno pro vstup jachtařů windsurfařů i kitařů. Problem s balvany na dně ale vede k tomu že na jezeře není možné udělat plážový start a těžko se na něm budou tudíž učit začátečnici. „Startuju raději tak, že se odplavu dál od břehu a udělám buď vodní start, nebo plachtu vytáhnu lankem,“ radí Miroslav a dodává, že zatím si na jezeře zajezdili spíš milovníci větších plováků i plachet a kitaři.

PŘÍSTUP K VODĚ

Další komplikací je fakt, že k vodě je zakázán příjezd autem. Auta lze nechat jen na vyznačených parkovištích, z nichž mnohá jsou dost vzdálená od břehu. S tím souvisí asi největší nástraha jezera. Tou je bezprostřední okolí a hlavně nenechavci mezi části obyvatel v městečku Trmice na předměstí Ústí nad Labem. „Jeden kolega nechal na břehu trapéz, který velmi rychle někdo ukradl, a tak bych se bál na břehu bez dozore nechávat auto, které má windsurfař obyvkle plné věcí, “ varuje Miroslav

SPOTY

Na jezeře Milada najdete jenom jeden oficiální spot. Jmenuje se Trmice

PŘÍJEZD: ze silnici č. 253 sev. od jezera na parkoviště Trmice (GPS 50.647213, 13.968726)

NEJLEPŠÍ VÍTR: Z, SZ, JZ

NA CO POZOR: kameny na dně a vykrádače aut z okolí